3 טיפים להורים של ילדים שקשה להם לקרוא

כתבה: עדי שגב, יוצרת שיטת דיאלוגי - הקול קורא

לא להפוך את קשיי הקריאה למרכז היחסים ולמרכז הבית

הכי קשה לשחרר, הכי קל להגיד "לשחרר", אבל זו העבודה הכי חשובה והכי יעילה שיש לעשות בשלב הראשון. אני משוכנעת שברגע שנצליח לראות את הילד שלנו מעבר לקושי שלו, לראות במה הוא טוב, ומה הוא כן יכול לעשות, מה הוא אוהב, ומה הוא רוצה לעשות בשמחה, אז יהיה לו יותר קל לגייס את עצמו בביטחון אל מול מה שקשה כל כך.


מכיוון שהילד מרגיש את הקושי שלו רוב הזמן, זה לא עוזר לו, כשאנחנו מזכירים לו את הנושא בכל הזדמנות אפשרית. הקושי הופך למרכז היחסים שלנו איתו, מה שלא נותן לו פנאי אמיתי להיות בתוך הפיתרון המעשי, אלא רק בבעיה שבסופו של דבר גורמת לו להימנעות והסתרה.

כדי ללמוד לקרוא צריך... לקרוא!
איך מתרגלים ומשתפרים כשלילד אין מוטיבציה לתרגל?

כולנו יודעים שאין קסם, ושהקריאה מתפתחת עם התרגול. כדי להביא ילד לתרגול אנחנו צריכים לחפש יחד אתו טקסטים שיעזרו לו לרצות לקרוא. העולם הטקסטואלי הוא אין סופי, הוא לא מתחיל ונגמר בספרים. הווטסאפ היומיומי, סדרת טלוויזיה עם כתוביות, מתכון לעוגה, ורשימת קניות יכולים להפוך לחלק מתרגול שבשגרה. בסבלנות וברגישות לחפש יחד את המילה הכתובה שלא מתחילה ונגמרת רק בשטח בית הספר.

טקסטים מאווררים - עם הרבה אוויר

איך אפשר להקל על הילדים שחצו את המשוכה הראשונה ונראה שהם מוכנים לתרגל 10 ד' ביום?  אחרי שבחרתם טקסט מעניין ומסקרן, יש להגדיל ולרווח אותו לצורך התרגול. זה מקל על המאמץ, ועוזר לילדים לראות את הטקסט בבהירות, להתייחס אליו באופן משמעותי ובעיקר לא לפחד ממנו. אם אתם חשים שגודל הפונטים מבייש אותו, תאמרו לו בפשטות שזה יקל עליו את הקריאה בשלב הזה.