ד"ר ניר ארגוב

מומחה למניעת נשירה ולכישורי למידה 

"הקול קורא הופכת את הקריאה למשחק, וכשאין פחד מטקסט, השמיים הם הגבול. תוך כדי משחק מתגברים על הקושי."  עוד>

ד"ר עמלה עינת

פסיכולוגית, מומחית בכירה ללקויי למידה, סופרת

"הקריאה הנה מיומנות הלמידה החשובה ביותר. המחקר שערכנו הוכיח ששיטת הקול קורא יעילה לשיפור הקריאה." עוד>

ד"ר זהר שלו

רופאת ילדים 
מנהלת מרפאה בקהילה

הדקלים 95 פרדס חנה

"אין כדור לדיסלקסיה. הטיפול הוא תרגול בתוך חוויה לימודית חיובית. שני מרכיבים אלה ישנם בהקול קורא". עוד>

מומחים

אומרים

נמרוד גולן ינאי
אבא של נדב
מנהל בכיר בהיי טק

חיים חננאל

אבא של אופיר

מנכ'ל "פופקורן הפקות"

ענת קצנלנבוגן

אמא של עומר
מנהלת גיל הרך בקיבוצים

מאיה מנטל

מדריכת נוער ושחקנית

"השיטה חוצה גבולות של מוכר או צפוי בכל אחד מהתחומים" עוד>

ד"ר זהר שלו

רופאת ילדים

מנהלת המרפאה בקהילה - הדקלים 95, פרדס חנה

(מתוך ראיון מוקלט עם ד"ר שלו שנערך במרפאה בקהילה - הדקלים 95 פרדס חנה)
" דיסלקסיה היא לקות למידה ספציפית, שבה בעצם האדם לא מפרש כמו שאנשים אחרים מפרשים את האות הכתובה, זה עובר אצלו במוח פירוש אחר. ומה שלאנשים בלי דיסלקסיה זה נראה ברור קל ומובן לבעלי דיסלקסיה זה נראה אחרת לגמרי. לדיסלקסיה אין תרופה, אין כדור כמו שיש למשל לטיפול בהפרעות קשב, ובעצם הטיפול היחיד שאפשר לתת לדיסלקסיה, הוא טיפול התרגול... המחשבה היא פשוטה: תתרגל, תתרגל, תתרגל ואז תדע. הקושי הוא קושי פרקטי. כי לילד שזה קשה לו, קשה מאוד להגיד לו: בוא תשב ותתרגל ושוב תתרגל, כי אחרי פעמיים הוא יגיד אני לא רוצה, זה משעמם אותי, זה מעצבן אותי.  ולכן התרגול חייב להיות חוויתי וחיובי, מכיוון שזה הולך להיות ארוך.
אז אחד-תרגול, שתיים-חוויה לימודית חיובית, שני אלה הם הכרחיים. את שני אלה אפשר למצוא בהקול קורא. בהקול קורא הפן הרגשי הוא לא פחות דומיננטי מהפן הלימודי שמחייב שינון.
"

[חזרה למעלה]

 

ד"ר עמלה עינת

פסיכולוגית, מומחית בכירה ללקויי למידה וסופרת

" בכל הרמות יש חשיבות רבה להקניית השליטה בשפה הכתובה בעזרת המרכיב המשמעותי שלה, קרי – בעזרת החווייה הרגשית האישית המתבטאת בשפה הדבורה הספונטאנית.

גב' עדי שגב בנתה את שיטת הקול קורא, שיטת הקריאה הייחודית שלה, על בסיס חווייתי זה, על ידי עיצובן של סיטואציות דרמטיות הלקוחות מחייהם הממשיים של הלומדים במסגרות עלילתיות של סיפורים כתובים.

הקריאה הנה מיומנות הלמידה החשובה ביותר מכל מיומנויות הלמידה הבסיסיות האחרות, שכן היא מהווה כלי מרכזי לרכישת ידע בכל תחומי העיון והפרקטיקה לאורך כל חיינו.

קשיים בקליטת הקריאה מהווים, לפיכך, מחסום אינטלקטואלי וקונקרטי המשפיעים על כיווני התפתחותו הקוגניטיביים והנפשיים של האינדיבידואום הילדי, בפרט, והאנושי, בכלל.

קשיים מסוג זה, ברמות חומרה שונות, עשויים לנבוע הן מליקויים נוירולוגיים, הן מרקע תרבותי פרובלמטי, הן מכשלים בדרכי הוראה, והן מצירופיהם האפשריים הרבים של כל השלושה.      

אופיים של הנ"ל, הקשור למקורותיהם הנזכרים, עשוי להתבטא ברמת הקליטה הטכנית של סמני הקריאה הבודדים – חזותיים ו/או שמיעתיים (עיצורים ותנועות) ושל רצפיהם, או של "תרגומם" של רצפים אלה להיגדים שפתיים משמעותיים (מלים, משפטים ופסקאות).

הראשונים מופיעים בעיקר במקרים של פגיעה נוירולוגית מסוג ליקויי הלמידה, ואילו האחרון בולט מאד במקרים של חסר באוצר מלים ומושגים בשפה הדבורה.

בתהליך שתחילתו שיחה ממוקדת בנושא המדובר, המשכו -  השמעה והדהוד של הטקסטים , ועיקרו - העמדה בימתית שלהם, הופך רצף המלים הכתובות (כמו-גם כל אחת מהן לעצמה) לתוכן ממשי הנחרת באופן סימולטני גם בזיכרון הגרפי והפונולוגי.

נוכחתי במספר שעורים שהועברו על ידי גב' שגב בכיתות תיכוניות המאוכלסות בתלמידים שהתקשו באופן בולט ברכישת הקריאה, ונוכחתי בהתקדמות המהירה והמשמעותית לה זכו בעזרת דרך ההוראה הנזכרת. 

 

גב' עדי שגב נענתה לבקשתי להפעיל מחקר בקרב אוכלוסייה של מבוגרים אנאלפבתיים, בו מדדנו בצורה מבוקרת ומדעית את התקדמות המשתתפים: המחקר הפיילוט מראה באופן מובהק שהתקדמותם של אלה שלמדו בשיטה של גב' שגב הייתה גבוהה מאלה שלמדו בשיטה הקונבנציונלית. יחד עם ד"ר תומר עינת מאוניברסיטת בר אילן, כתבנו מאמר בו פרסמנו נתונים אלה (בשנת 2015). "

[חזרה למעלה]

 

" שיטת הקול קורא יצרה מהפכה בתחום רכישת הקריאה, כי היא הופכת את מטלת הקריאה למשחק תרתי משמע. ברגע שהתלמידים המתקשים לא מפחדים מטקסט, השמיים הם הגבול!
היום בעולם המערבי משקיעים מילארדים לפיתוח משחקים או הפיכת מטלות כבדות למשחקים ('מישחוק', או באנגלית Gamification). אך מצד שני הילדים היום מבלים כבר מספיק זמן מול מסכים כמו סמרטפון, טבלט וטלויזיה. הקול קורא חוזר לשורשים: משחקי עץ מוחשיים ומשחק דרמטי עם טקסטים רלונטיים לילדים שמעלים את המוטיבציה של הלומד לתרגל קריאה - בלי לשים לב, תוך כדי משחק הוא מתגבר על הקושי".  

[חזרה למעלה]

ד"ר ניר ארגוב

מומחה למניעת נשירה ולכישורי למידה 

 
 

" הקושי של עומר לקרוא מאוד השפיע בזמן הלימודים, הוא בעצם היה יושב בשיעור וזה היה חולף מעליו, הוא היה נעלם בע' ונאלם באל"ף, נכנס לאיזושהי בועה וחי בעולם משלו, יושב ומחכה שיסתיים השיעור, לא היה מעתיק מהלוח, לא היה מתמודד לבד עם טקסט, לא היה מוציא ספר או מחברת, היה זקוק להרבה מאוד תיווך, היה מאוד לא פשוט.
עומר אוהב ליצור, אוהב להמציא סיפורים, אז בהקול קורא המציאו סיפורים על מפלצות, הקימו עולם שלם של מפלצות, ובהתחלה בכלל לא דיברו על לקרוא,

עם הזמן ראינו שהמלה הכתובה, הפענוח והקריאה מתחילים להשתלב בחיים שלו בצורה יותר זורמת, למשל כשנסענו באוטו הוא התחיל לקרוא שלטים הוא לא היה עושה את זה אף פעם, ופתאום הוא גילה עולם, יום אחד הוא ביקש ללכת לחנות ספרים וביקש לקרוא לבד."

 

לצפייה בסרטון בו ענת משתפת אותנו בתהליך של עומר, הקליקו כאן:  

[חזרה למעלה]

ענת קצנלנבוגן

אמא של עומר
מנהלת גיל הרך בקיבוצים

" האמת, היינו אז מודאגים מאוד כהורים של ילדה (בעצם כבר נערה!) מקסימה ונבונה, שבכיתה י' עדיין התקשתה בקריאה. היינו עם הבת שלנו באין סוף אבחונים, וניסינו לא מעט שיטות טיפול, ושום דבר לא עזר. אני חייב להגיד לך, שהיו כאלה שחשבו שהבת שלי לא בסדר, זה היה די מפחיד.
כשנפתחה הקליניקה הראשונה של הקול קורא החלטנו לנסות. עדי הייתה המטפלת שלה והגישה שלה הייתה קודם כל להכיר את אופיר ולגלות את הצדדים החזקים שלה. לא בלימודים אלא באישיות שלה. מה היא אוהבת לעשות, במה היא טובה, למה היא מתחברת. וככה, לאט לאט, אופיר נפתחה והחלה לתרגל במנות קטנות בהתחלה, עד שהפסיקה לפחד מהקריאה בכלל. ומשם ההתקדמות הייתה יותר מהירה. היום אופיר בצבא, בתפקיד שלה יום יום היא עוסקת בקריאה וכתיבה... היא גאה בדרך שהיא עברה, וגם אנחנו! "  

[חזרה למעלה

חיים חננאל

אבא של אופיר

בעלים של חברת ההפקות "פופקורן"

 

 " התוצאות עם נדב היו מדהימות! התחושה בבית שפתאום יש ילד שניתן לו כלי לקרוא ולהתפתח ולענות על כל הסקרנות שלו, הייתה תחושה מדהימה.

אחרי התהליך עם הקול קורא מילד שיש לו סקרנות אין סוף אבל לא היו לו המפתחות לעולמות האלה, נדב היום מצויד בכל הכלים. ילד שקורא ספר בשבוע, לפעמים אפילו יותר... מספק את כל העניין והסקרנות שלו. פשוט הנאה צרופה לראות אותו כל לילה קורא שעות. אנחנו צריכים לעלות למעלה ולהגיד לו: "נדב, לך לישון. בשבילנו זה מדהים."

[חזרה למעלה] 

 

נמרוד גולן ינאי

אבא של נדב

מנהל בכיר
בחברת היי-טק

 

" שבכיתה השיטה חוצה גבולות של מוכר או צפוי בכל אחד מהתחומים - הדרכה חברתית, טיפול, לימוד ומשחק תיאטרלי. בתוך ההתנסות גיליתי שהחריגה הזו מאפשרת המון, אך דורשת מהמנחה פתיחות מחשבתית עצומה. הפוטנציאל שטמון במפגש עם סוג כזה של קשב רק התחיל להיחשף ולחתושתי יש עוד הרבה מה לגלות בתוך עוד התנסויות עומק והתנסויות רוחב."

[חזרה למעלה]

מאיה מנטל

מדריכת נוער, שחקנית